Nadwrażliwość zębów to bolesny problem. Na szczęście w wielu sytuacjach można sobie z nią poradzić. Niewielkie zmiany w technice szczotkowania zębów, czy odpowiednia pasta i płyn do płukania, potrafią zdziałać cuda. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co pomaga na nadwrażliwe zęby i czemu konieczna jest konsultacja u stomatologa.
Wizyta 89 zł
Spis treści
Gdy zęby nadmiernie reagują na temperaturę, słodki lub kwaśny smak, czy inne czynniki, mówimy o nadwrażliwości zębów. Odczuwany w tej sytuacji ból jest zazwyczaj krótki i przenikliwy i częściej dotyka przednich zębów niż zębów trzonowych.
Pierwszym krokiem, aby skutecznie poradzić sobie z nadwrażliwością zębów, jest znalezienie przyczyny bólu. Najczęściej pojawia się on w okolicy dziąsła, gdyż w wielu przypadkach jest spowodowany odsłonięciem zębiny, czyli tkanki budującej ząb. Miazga zębiny jest bogato unerwiona, przez co bardzo wrażliwa na bodźce zewnętrzne. Odsłonięcie szyjki zębowej pozbawia ją ochrony i odczuwamy ból.
Najczęściej do nadwrażliwości zębów dochodzi z powodu:
Również wybielanie zębów może powodować przejściową nadwrażliwość. Jeśli nadwrażliwość zębów po wybielaniu nie minie w ciągu 3 dni, warto skonsultować się ze stomatologiem.
Zbyt mocne szczotkowanie może osłabiać szkliwo i powodować odsłonięcie miazgi zębowej. Szczoteczka nie powinna być zbyt miękka (aby nie dociskać jej do zębów w czasie czyszczenia). Zbyt twarda może z kolei podrażniać dziąsła.
Szczególnie polecane dla nadwrażliwych zębów i dziąseł są szczoteczki soniczne. Warto wybrać model, który sygnalizuje, gdy nacisk na zęby jest zbyt mocny.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele past do zębów, mających uśmierzyć ból. Przy wyborze odpowiedniego produktu trzeba wziąć pod uwagę stopień nasilenia dolegliwości. W przypadku wątpliwości warto zasięgnąć porady dentysty lub farmaceuty.
Pasty przeznaczone do nadwrażliwych zębów, oprócz tego, że pomagają w utrzymaniu higieny jamy ustnej, mają jeszcze dwa ważne zadania:
Dlatego wybierając pastę do zębów nadwrażliwych, zwróć uwagę na jej skład. Substancje, które działają przeciwbólowo i zmniejszają nadwrażliwość zębów na bodźce, to m.in.:
Wizyta 89 zł
Prawidłowe szczotkowanie zębów trwa co najmniej 2 minuty. Zanim zaczniesz, użyj nici dentystycznej, aby wyczyścić trudno dostępne miejsca. Pamiętaj, że sposób szczotkowania dobiera się do wieku i stanu zębów. Warto skonsultować się z lekarzem stomatologiem, aby pomógł dobrać odpowiednią metodę.
Regularnie używane, mogą pomóc w zmniejszaniu dolegliwości bólowych. Przy nadwrażliwości zębów, wybieraj produkty, które:
Domowe sposoby to dodatkowa pomoc, jednak nie zastąpi wizyty u stomatologa.
W łagodzeniu bólu pomogą:
Jeśli domowe sposoby oraz zmiana diety nie pomagają, konieczna jest wizyta u lekarza. Możliwe, że aby pozbyć się nadwrażliwości zębów musisz podjąć leczenie:
Jeśli problemem są odsłonięte szyjki zębowe, stomatolog może zaproponować lakowanie, czyli nałożenie uszczelniacza na otwartą szyjkę zęba. Dzięki temu wrażliwe szyjki zębów mają lepszą ochronę, a Ty nie odczuwasz bólu.
Najważniejsze w radzeniu sobie z nadwrażliwością zębów jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza stomatologa. Podstawą jest utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej, właściwe szczotkowanie zębów i dobór odpowiednich preparatów oraz właściwa dieta.
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta 89 zł
E-wizyty są bardzo wygodną formą kontaktu. Oczywiście są sytuacje, w których konieczna jest wizyta w stacjonarnym gabinecie, jednak zawsze warto skorzystać z teleporady dentysty online, gdy:
Dentysta online to najszybsze rozwiązanie. Nawet, jeśli jest konieczna wizyta stacjonarna, stomatolog może pomóc w złagodzeniu bólu.
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.