Diagnoza, którą postawi hipertensjolog online opiera się na dokładnym wywiadzie i wynikach badań, jakie przedstawi pacjent. Dowiedz się, o co zapyta hipertensjolog i przygotuj się do wywiadu lekarskiego. Lekarz może zapytać Cię o:
Objawy
Szczegółowo opowiedz o dolegliwościach, z jakimi się mierzysz. Przed wizytą możesz prowadzić „dziennik”, w którym zapiszesz: objawy, godzinę ich wystąpienia, nasilenie, okoliczności ich wystąpienia. Może zdarzyć się, że niektóre symptomy występują jedynie wieczorem, po przebudzeniu lub w trakcie natężonego wysiłku. Początkowe objawy nadciśnienia tętniczego to np.: bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, uderzenia gorąca, utrzymujący się pogorszony nastrój, spadek sprawności fizycznej.
Leki
Wizyta online u hipertensjologa ma na celu ustalenie, czy przyjmowane przez Ciebie leki mają powiązanie ze zwiększonym ciśnieniem krwi. Pamiętaj, że niektóre leki mogą wpływać na zwiększenie ciśnienie tętniczego. Należą do nich np.:
- Leki przeciwzapalne niesteroidowe, takie jak ibuprofen, diklofenak i naproksen. Mogą one powodować zatrzymywanie płynów w organizmie, co z kolei zwiększa ciśnienie krwi.
- Niektóre leki przeciwdepresyjne, takie jak duloksetyna i wenlafaksyna, mogą zwiększać ciśnienie krwi.
- Leki na astmę, takie jak salbutamol, mogą powodować wzrost ciśnienia krwi
- Leki przeciwzakrzepowe, czyli heparyna i warfaryna, mogą wpływać na ciśnienie krwi.
Podczas wywiadu warto powiedzieć lekarzowi, jakie leki i preparaty łączysz ze sobą. Przykładowo, gdy już przyjmujesz leki na nadciśnienie, nie łącz ich z suplementami na spalanie tłuszczu. Preparaty na odchudzanie przyśpieszają pracę serca, co prowadzi do podniesienia ciśnienia krwi. W interakcję z lekami na nadciśnienie wchodzą wszystkie preparaty o działaniu uspokajającym.
Choroby w rodzinie
Być może w Twoim przypadku nadciśnienie tętnicze uwarunkowane jest genetycznie. Doświadczony lekarz zapyta, czy w Twojej rodzinie wystąpiły przypadki nadciśnienia tętniczego i prześledzi historię tych chorób i jej skutków.
Tryb życia
Dieta oparta na niezdrowej żywności, ciągły stres i brak aktywności ruchowej przyczyniają się do powstania nadciśnienia tętniczego. Każdy lekarz ma obowiązek zapytać Cię o Twój tryb życia, a tym samym upewnić się, czy niezdrowe nawyki wpływają negatywnie na organizm.