Internista, pediatra, lekarz rodzinny: czym się zajmują?

Borykasz się z infekcją sezonową? Potrzebujesz przedłużenia dotychczasowej kuracji lub skierowania do poradni specjalistycznej? A może u Twojego dziecka pojawiły się objawy zatrucia lub kolki jelitowej? Jeśli nie wiesz, do jakiego lekarza udać się w obliczu powyższych sytuacji, zachęcamy Cię do zapoznania się z niniejszym artykułem. Czy pediatra to też internista? I jak uzyskać fachową pomoc medyczną w zaledwie 15 minut? To prostsze, niż myślisz!
Sezonowa infekcja dopadła Ciebie lub Twoje dziecko?
Umów konsultację z Internistą lub Pediatrą online
Wizyta Express
Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)
Wizyta od 99 zł
Wizyta Standard
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta od 89 zł
Spis treści:
- Czym się różnią internista a pediatra?
- Internista a lekarz rodzinny: do kogo udać się po pomoc?
- Internista, pediatra i lekarz rodzinny: kiedy udać się do każdego z nich?
- Jak uzyskać fachową pomoc medyczną w zaledwie 15 minut?
1. Czym się różnią internista a pediatra?
Internista i pediatra to dwie specjalizacje, bez których ciężko wyobrazić sobie kompleksową opiekę medyczną. Trudno je ze sobą pomylić, ponieważ skupiają się one na innej grupie docelowej. Do którego z nich powinieneś się umówić? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – to zależy od tego, kto z członków Twojej rodziny jest chory.
Internista a pediatra – różnice między tymi lekarzami są znaczące. Ten pierwszy zajmuje się dorosłymi pod kątem szeroko pojętych chorób wewnętrznych. Możesz udać się do niego w przypadku schorzeń dotykających m.in.:
- układu moczowego,
- układu sercowo-naczyniowego,
- układu endokrynnego,
- układu nerwowego,
- układu odpornościowego,
- układu kostnego,
- układu limfatycznego.
Oprócz tego, że internista diagnozuje i leczy szereg przypadłości, w tym infekcje sezonowe, zajmuje się on profilaktyką, edukując swoich pacjentów na temat prowadzenia zdrowego stylu życia oraz zmniejszania ryzyka chorób i ich powikłań. Nie tylko przeanalizuje on Twoje symptomy i dobierze odpowiednią leczenie, ale także przedłuży dotychczasową kurację i wypisze skierowanie na dodatkowe badania lub do poradni specjalistycznej.
Pediatra a internista – czym zajmuje się ten pierwszy? W swoim gabinecie przyjmuje on wyłącznie nieletnich pacjentów, a do jego zadań należy przede wszystkim:
- ocena stanu zdrowia i samopoczucia dziecka,
- przeprowadzanie badań kontrolnych i bilansowych,
- kierowanie małych pacjentów na badania i do konkretnych specjalistów,
- udzielanie porad rodzicom (np. na temat diety, suplementacji i pielęgnacji),
- zlecanie szczepień.
Opieka pediatry trwa aż do osiągnięcia przez pacjenta pełnoletności. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wiedza pediatry jest na tyle szeroka, że nierzadko zajmuje się on przewlekle chorymi maluchami, w tym tymi cierpiącymi na astmę, cukrzycę oraz alergię. Potrzebujesz L4 na dziecko? Wiedz, że może on bez problemu wystawić je dla opiekuna prawnego maluszka – oczywiście jeśli są ku temu wskazania.
Wizyta od 89 zł
2. Internista a lekarz rodzinny: do kogo udać się po pomoc?
Internista a lekarz rodzinny – czym się różnią? To często dyskutowana kwestia wśród pacjentów. I nic w tym dziwnego – te dwie specjalizacje są nierzadko ze sobą mylone. Jak już wcześniej wspomniano, interna to dziedzina medycyny dedykowana osobom dorosłym. Jeśli natomiast chodzi o lekarza rodzinnego, to zajmuje się on pacjentami w każdym wieku – począwszy od noworodków po seniorów. Możesz udać się do niego w przypadku:
- kwestii z zakresu pediatrii i geriatrii,
- infekcji sezonowych,
- chorób przewlekłych,
- problemów skórnych,
- zdrowia reprodukcyjnego.
WARTO WIEDZIEĆ!
Zarówno lekarz rodzinny, jak i internista mogą zostać zatrudnieni na stanowisku lekarza pierwszego kontaktu.
3. Internista, pediatra i lekarz rodzinny: kiedy udać się do każdego z nich?
W jakich przypadkach powinieneś skorzystać z usług poszczególnych specjalistów? Jeśli problem medyczny dotyczy Twojej pociechy, sprawa jest bardzo prosta – skieruj swoje kroki do gabinetu pediatry. Chętnie przyjrzy się on symptomom występującym u Twojego malucha, dobierze leczenie, a także podzieli się z Tobą wiedzą na temat profilaktyki chorób wieku dziecięcego. Możesz też zadawać mu pytania dotyczące diety, suplementacji oraz kalendarza szczepień. Pamiętaj również, że lekarz ten wystawi małemu pacjentowi skierowanie na badania – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe – oraz do innego specjalisty, w tym nefrologa, endokrynologa, diabetologa czy alergologa.
Jeśli nurtują Cię zagadnienia dotyczące zdrowia członków Twojej rodziny, w tym tych nieletnich i w wieku senioralnym, umów się do lekarza rodzinnego. Wśród jego zadań wymienić można m.in.:
- promocję zdrowia,
- leczenie chorób przewlekłych,
- kierowanie do specjalistów lub szpitala,
- profilaktykę rozmaitych schorzeń,
- udzielanie porad patronażowych,
- ustalanie leczenia farmakologicznego,
- orzekanie o stanie zdrowia,
- wystawianie zwolnień oraz kart diagnostyki i leczenia onkologicznego,
- kwalifikowanie do transportu sanitarnego,
- przeprowadzanie badań bilansowych dzieci i młodzieży,
- wystawianie orzeczeń i zaświadczeń o stanie zdrowia,
- opieka nad pacjentami geriatrycznymi.
Skoro już wiesz, kiedy udać się do pediatry i lekarza rodzinnego, warto dowiedzieć się również, kiedy zgłosić się do internisty. Specjalista ten obejmuje swoją opieką wyłącznie dorosłych pacjentów borykających się z rozmaitymi symptomami, w tym bólami stawów, alergiami, zaburzeniami hormonalnymi, zmianami skórnymi, migrenami oraz infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi. Nie tylko oceni on Twój stan zdrowia oraz wystawi Ci zwolnienie, ale także skieruje Cię na dodatkowe badania.
Umów konsultację z Internistą lub Pediatrą online
Wizyta Express
Wizyta dostępna w ciągu 15 minut (system automatycznie przypisuje dyżurujących lekarzy)
Wizyta Standard
Wizyta u samodzielnie wybranego specjalisty w dogodnym dla Ciebie terminie
Wizyta od 89 zł

4. Jak uzyskać fachową pomoc medyczną w zaledwie 15 minut?
Nie każdy problem natury medycznej wymaga osobistej wizyty w gabinecie lekarskim. Męczą Cię dolegliwości żołądkowo-jelitowe? Twoje dziecko dostało niepokojącej wysypki? A może potrzebujesz skierowania na badania specjalistyczne? Wiedz, że we wszystkich tych przypadkach możesz skorzystać z praktycznej usługi, jaką jest telekonsultacja ze specjalistą z Med24.
W Med24 masz możliwość porozmawiania zarówno z internistą online, jak i pediatrą online za pomocą czatu SMS, wideo połączenia lub telefonu. Zapomnij o narażaniu siebie lub swojej pociechy na kontakt z innymi chorymi, lub staniu w długich kolejkach do rejestracji. U nas otrzymasz fachową pomoc w zaledwie 15 minut. Nasi specjaliści chętnie otoczą Cię swoją opieką i odpowiedzą na nurtujące Cię pytania – a to wszystko bez wychodzenia z domu.
Bibliografia:
Interna Szczeklika Mały podręcznik (2022) Wyd. Medycyna Praktyczna.
Medycyna Rodzinna. Red. Bożydar Latkowski, Ćwirko Maciej Godycki, Witold Lukas (2017) Wyd. PZWL Wydawnictwo Lekarskie.
Choroby wewnętrzne. Przypadki kliniczne. Red naukowa: Duda-Król Wiesława B., Artur Mamcarz, Marcin Wełnicki (2019) PZWL.
Interna Harrisona. Tom I-III, D. Kasper, D. Longo, E. Braunwald, J. Jameson, J. Loscalzo, S. Hauser (2016) wyd.Czelej.
https://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/zaprowadz-dziecko-na-bilans-zdrowia
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/66770,profilaktyczne-wizyty-u-lekarza
Kliegman, R., St. Geme, J., Blum, N., Shah, S., Tasker, R., Wilson, K. (2020). "Nelson Textbook of Pediatrics". Marcdante, K., Kliegman, R. M. (2020). "Nelson Essentials of Pediatrics". Elsevier.
Zarezerwuj wizytę już dziś
Zarezerwuj wizytę już dziś, nasi lekarze są dostępni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiedzą tak szybko, jak to możliwe. Zaloguj się lub zarejestruj, aby zarezerwować wizytę.
Wizyta od 79 zł
